niedziela, 20 listopada 2016

Król na krzyżu

Dzisiaj zakończenie roku liturgicznego - Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Z jednej strony, nazwa święta ukazuje słusznie naszego mistrza jako kogoś Wszechpotężnego, z drugiej - bardzo mocno kłóci się z Jego obrazem jaki możemy przeczytać w Ewangelii.

Jezus, podczas swojej ziemskiej działalności, unikał ludzkiej sławy. Nie chciał być obwołany królem w ludzkim tego słowa znaczeniu, ponieważ "Królestwo jego nie było z tego świata" (J 18, 36).
Jego tronem, nie był wygodny złocony fotel wyściełany aksamitem, lecz surowy krzyż.

Cały czas powraca postulat "ustanowienia Jezusa" królem Polski. Pytanie tylko, czy ludzie, którzy takie postulaty wysuwają, są świadomi faktów o których wspomniałem wcześniej, oraz faktu, że "ograniczenie" władzy Jezusa do królowania nad Polską, to (kolejna już) próba wciśnięcia Go w pewne ramy, oswojenia. Ponieważ Jezus nie daje się wcisnąć w żadne ramy, On jest ponad nimi.

Ta sytuacja pokazuje, że dalej mamy problem z Ewangelią. Z Ewangelią, która generalnie jest szorstka, która "obrabia" nasze serca, aby stały się na wzór Jego serca.
Na tym polega prawdziwe panowanie Jezusa - obejmuje we władanie całe nasze życie, bez żadnego ale, natychmiast, na zawsze. Bóg chce naszego serca, naszego życia, a nie szumnych tytułów...

Tak jak On wstąpił na swój tron - krzyż. Tak i my, musimy także pójść na krzyż. Nie będzie to ani łatwe, ani przyjemne - inaczej nie byłoby krzyżem. Jednak tylko dzięki temu, możemy, także razem z Nim, zmartwychwstać do nowego życia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz